Haber

Deprem sonrası üst üste yerleştirilen hurda araçlar havadan görüntülendi

Hatay’da KAHRAMANMARAŞ merkezli deprem ve 2 depremde hasar gören veya kullanılamaz hale gelen araçlar otoparka veya boş araziye çekilip üst üste konuldu. Hatay’da hurda araç sayısı binleri geçerken, otoparka götürülenler havadan görüntülendi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7,6 ve 7,7 büyüklüğündeki, Hatay’da 20 Şubat’ta ortalama 3 dakika süren 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremlerin ardından yıkılan veya ağır hasar gören binaların enkazı altında çok sayıda araç kullanılamaz hale geldi. Hatay’da moloz yığınlarının altında veya hasar görmüş, çökmüş binaların çevresinde bulunan araçlar, otoparklara veya yetkililerin belirlediği boş arazilere çekiliyor. Hasarlı ve sahipsiz araçlar, Türkiye Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfı’nın kullandığı çekicilerle sahada toplanır. Farklı hasar durumlarına sahip araçlar, özel harekat polisleri tarafından güvenlik altına alınan parklarda veya boş yerlerde kayıt işlemleri yapıldıktan sonra traktörden indirilir.

RESMİ BELGELİ ARAÇ TESLİMİ Parklarda görevli, araçların güvenliğini sağlamanın yanı sıra hasarlı ve hasarsız olarak ayırma işlemini gerçekleştirmektedir. Depremde hayatını kaybeden araç sahiplerinin yakınları resmi belge göstermeleri halinde araçları teslim alabilecek. Yaklaşık 3 bin aracın otoparka getirildiği ve bu araçların 1/3’ünün orta hasarlı, 1/3’ünün ise ağır hasarlı olduğu öğrenildi. Ulaşılamayan veya alınamayan araçların bir süre sonra Milli Emlak’a devredileceği belirtildi. SARILI OLANLAR DA TOPLANACAKTIR. Hatay’da enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, bazı binaların altında hala araçlar bulunuyor ve bunların enkaz çalışmaları tamamlandıktan sonra otoparka veya boş bir yere götürüleceği tahmin ediliyor. Çekildiği otoparklardaki görüntüde depremin yıkıcı etkisi görüldü. Getirilen bazı araçların tamamen ezildiği, katların üst üste yapıldığı ve otoparkta toplanan araç sayısının fazla olduğu havadan görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu