Haber

Kadir Şeker Tahliye Edildi: 8 Gün Cezaevinde Kaldı

22 yaşındaki Kadir Şeker, kadına şiddeti önlemek isterken saldırganın ölümüne neden olduğu için tutuklandı. Şeker’in cezası Yargıtay’da 1 Haziran’da onamıştı. cezaevine teslim edildi. Ancak Kadir Şeker, açık cezaevine götürüldüğü için koronavirüs nedeniyle 31 Temmuz’a kadar izinli olarak serbest bırakıldı.

8 gün hapis

adlı erkek tarafından dövüldüğünü gördüğü Ayşe Dırla adlı kadını kurtarmak isterken Duran’ı öldürdüğü gerekçesiyle yeniden yargılandığı davada 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Kadir Şeker’in dosyası Konya’da Özgür Duran, yeniden Yargıtay’a sevk edildi.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Kadir Şeker’e verilen 10 yıl 10 aylık hapis cezasını onadı. Bunun üzerine Kadir Şeker, 1 Haziran’da gözaltına alınarak cezaevine teslim edildi.

izinli çıktı

Ancak açık cezaevindeki tüm hükümlülerin koronavirüs nedeniyle 31 Temmuz’a kadar izne ayrıldığı açıklandı. Mahkeme bu karara uymadı ve Kadir Şeker’i cezaevine gönderdi.

Karara itiraz eden Kadir Şeker, izinli olarak serbest bırakıldı.

Kadir Şeker’in 46 ay daha cezaevinde kalacağı öğrenildi.

Ne oldu?

Kadir Şeker, 5 Şubat 2020’de merkez Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi’ndeki parkta tartışma sesleri duyunca bir kadının şiddet gördüğünü düşünerek çifti ayırmaya çalıştı. Bu sırada Özgür Duran’ın sözlü ve fiziki müdahalesiyle karşılaşan Kadir Şeker ile Duran, ortada boğuştu ve aldığı bıçak darbesiyle yaralanan Duran, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Şeker, “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılırken, cezası “haksız tahrik”ten 15 yıl, “iyi halden” indirimden 12 yıl 6 aya indirildi.

Şeker’in avukatlarının itirazı üzerine dosya Yargıtay’a gitti ve Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Kadir Şeker’in temyizine ilişkin verdiği hapis cezasını inceledi.

Duygu Delibaş itiraz etti

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nin yaptığı inceleme sonucunda, Türk Ceza Kanunu’nun 29’uncu maddesi uyarınca yapılan uygulamada tahrikin derecesi ve yoğunluğu dikkate alınarak cezanın üst sınıra yakın bir oranda indirilmesiyle ceza belirlendi. ödüllendirildiği belirtildi.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 Temmuz’da yeniden yargılanan Kadir Şeker, “haksız tahrikle kasten öldürme” hatasından 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı ve tutukluluğunun devamına karar verildi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı ve avukatlarının Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itiraz üzerine Akşehir Ceza İnfaz Kurumu’ndan tahliye edilen Şeker, tahliye oldu.

Duran ailesinin avukatlarından Delibaş, Kadir Şeker’in tahliyesine itiraz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu